1 år siden en dansker vandt trekvart milliard kroner – om tre uger kan det ske igen
For præcist et år siden vandt en dansker 750.000.000 kroner i Eurojackpot. Ifølge Danske Spils beregninger kommer muligheden igen i uge 32, altså om tre uger. Kan det ske igen?

I et par dage stod tiden helt stille for en dansker, der havde købt en Eurojackpot kupon hos Meny i Blåvand. På kuponen var nemlig en gevinst på monstrøse 750 mio. kr., og dermed havde vedkommende vundet den største gevinst i danmarkshistorien.
Siden da har danskere vundet flere førstepræmier, men ingen fra dette kongerige har været så vanvittigt heldige at vinde en maksimumpulje siden dengang. Men i et lotteri kan alt ske, så en dansker kunne godt ske at løbe med hele bjerget af penge igen næste gang, der er maksimumpulje i Eurojackpot.
”Det er jo lotteriets natur, at det er 100 procent tilfældigt – så det kan lige så godt være her i Danmark, den næste maksimumpulje bliver vundet. Der er jo også folk, der vinder to gange, selvom det virker helt usandsynligt. Her hos os håber vi hver gang på, at gevinsterne går til danskere, for vi elsker at dele præmier ud,” siger Malene Mølgaard, som er adm. direktør i Danske Lotteri Spil, som står bag Eurojackpot i Danmark.
Da tilfældet ville, at en dansker skulle vinde 750 mio. kr. for et år siden – i uge 29 sidste sommer – sagde vinderen sådan her:
"Det er fuldstændig vanvittigt! Jeg havde krøllet kuponen sammen og lagt den i skuffen, og selvom jeg var klar over, at vinderen var trukket, så turde jeg slet ikke tjekke den. Det var først søndag eftermiddag, at jeg med kriller i maven endelig tjekkede kuponen, og så var det heldigvis den helt rigtige talkombination. Jeg blev fuldstændig overrasket og rystede over hele kroppen, men det føles fabelagtigt at være så heldig, og at kunne sikre familien i mange generationer,” sagde altså den glade vinder for præcist et år siden.
Der går dog nogle uger, inden puljen igen er helt oppe på sit maksimum på 750 millioner kroner. I dag tirsdag må man nøjes med Eurojackpots førstepræmiepulje på 354 mio. kr. og man kan spille med indtil kl. 19.00.
Om Eurojackpot
- Eurojackpot havde premiere den 23. marts 2012 og trækkes fast hver fredag og tirsdag aften. Makspuljen er 750 mio. kr.
- Spillere i Finland, Slovenien, Holland, Estland, Tyskland, Italien, Spanien, Norge, Sverige, Island, Letland, Litauen, Kroatien, Ungarn, Tjekkiet, Slovakiet, Polen og Danmark er med i kampen om de gigantiske puljer, som skal gøre europæiske lotterispillere til multimillionærer.
De 11 danske Eurojackpot-førstepræmier indtil videre
1. 750.000.000 Eurojackpot, 2022 (Region Syddanmark)
2. 315.009.958 Eurojackpot, 2015 (Region Hovedstaden)
3. 310.785.127 Eurojackpot, 2021 (Region Sjælland)
4. 210.688.619 Eurojackpot, 2018 (Region Sjælland)
5. 148.183.435 Eurojackpot, 2017 (Region Nordjylland)
6. 135.177.015 Eurojackpot, 2012 (Region Hovedstaden)
7. 114.000.000 Eurojackpot, 2017 (Region Hovedstaden)
8. 107.000.000 Eurojackpot, 2022 (Region Syddanmark)
9. 69.678.692 Eurojackpot, 2021 (Region Sjælland)
10. 63.287.630 Eurojackpot, 2023 (Region Sjælland)
11. 63.257.880 Eurojackpot, 2017 (Region Sjælland)
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Danske Spil efterlyser 3 millionærer29.12.2025 09:15:00 CET | Pressemeddelelse
Er du millionær uden at vide det? Danske Spil uddelte 1. juledag millioner til 29 heldige danskere – men mangler stadig at finde 3 af vinderne.
Danske Spil fortsætter millionregn - små 10 millioner til to danskere27.12.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
For anden dag i træk uddelte Danske Spil i går mange millioner til heldige danskere. 1. juledag blev 29 danskere millionærer på Lotto, og 2. juledag vandt to danskere næsten ti millioner kroner på Eurojackpot.
Her landede alle Det Store Jule Lottos millioner: 29 danskere fra hele landet er nu julemillionærer26.12.2025 08:58:07 CET | Pressemeddelelse
Ikke færre end 29 danskere fik sig torsdag aften en forsinket julegave fra Danske Spil – af den slags, der IKKE skal byttes. Se her, hvor alle de heldige vindere kommer fra.
Her er hun: Årets første millionær på skrabekalenderen23.12.2025 09:30:00 CET | Pressemeddelelse
Kvinde fra Sydsjælland har som den første skrabet 10 juletræer på Danske Spils og Quicks røde skrabejulekalender. ”1.000.000, det er et vildt tal,” siger hun.
Får 149 millioner ind på kontoen i dag: ’Det er surrealistisk!’22.12.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der bliver rigeligt råd til store julegaver i år i et lille hjem i Rudersdal Kommune. I dag udbetaler Danske Spil nemlig gevinsten på 149 millioner kroner fra Eurojackpot – lige i tide til de sidste gaveindkøb.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum