Ennogie

Børsmeddelelse nr. 08.2023 – Ennogie Solar Group A/S vil udstede nye aktier i rettet emission

26.6.2023 09:08:23 CEST | Ennogie | Intern viden

Ennogie Solar Group A/S har i dag besluttet at udstede 500.000-750.000stk. nye aktier uden fortegningsret for Selskabets aktionærer. De nye aktier vil blive tilbudt til en fast kurs på 21,50 pr. aktie a DKK 1. Beslutningen er truffet af Selskabets bestyrelse i henhold til bemyndigelsen i § 3b i Selskabets vedtægter.

Lukkekursen på Selskabets aktier på Nasdaq Copenhagen A/S den 23. juni 2023 var DKK 21.20, og tegningskursen for de nye aktier svarer dermed mindst til markedskursen på Selskabets aktier.

Udstedelsen drives af en vilje til at finansiere en fortsat ekspansion af arbejdskapitalen i Ennogie. Ennogie fokuserer i øget grad på boligforeninger og B2B segmentet i både Tyskland og Danmark, hvor større ordrer kræver større lager, og derfor ønsker Ennogie at være forud med finansieringen. Det er primært øget indkøb af paneler og invertere, der øger kapitalbindingen i lageropbygningen.

De Nye Aktier har i enhver henseende, samme rettigheder som de eksisterende aktier i Selskabet. De Nye Aktier er omsætningspapirer, og der gælder ingen indskrænkninger i aktiernes omsættelighed, og ingen aktionær skal være forpligtet til at lade sine aktier indløse helt eller delvist.  Der er ikke knyttet nogle særlige rettigheder til nogle aktier, herunder de nye aktier. De rettigheder, der knytter sig til de nye aktier, herunder stemmeret og ret til eventuelt udbytte, gælder fra det tidspunkt, hvor kapitalforhøjelsen registreres i Erhvervsstyrelsen. De nye aktier noteres på navn i Selskabets ejerbog.

Udstedelsen af nye aktier vil blive gennemført i overensstemmelse med gældende undtagelser for forpligtelsen til at offentliggøre et prospekt. De nye aktier svarer til 1,8-2,70% af den nuværende aktiekapital i Selskabet før udstedelsen og ca. 2% af den samlede registrerede kapital i Selskabet efter registreringen af kapitalforhøjelsen.

De nye aktier forventes at blive optaget til handel og officiel notering på Nasdaq Copenhagen A/S i den permanente ISIN kode for de eksisterende aktier, DK 0010305077, snarest muligt og omkring den 28. juni 2023.

Provenuet fra salget af aktierne forventes at understøtte de allerede udsendte forventninger til 2023 omsætning og resultat. Der er fortsat forventning om en yderligere kapitalforhøjelse gennem udnyttelse af tegningsoptioner i størrelsesorden DKK 12.3mio i andet halvår.

Med venlig hilsen

Ennogie Solar Group A/S

 

Kontaktperson

Adm. dir. Lars Brøndum Petersen, tlf. +45 53 56 27 54 / mail LBP@ennogie.com

Kontakter

Lars Brøndum Petersen

Co-Founder og CEO

lbp@ennogie.com

Om Ennogie

Ennogie Solar Group er en grøn vækstvirksomhed, der udvikler, producerer og sælger bygningsintegrerede solcelletage og energisystemer.



Vedhæftninger

Abonner på vores selskabsmeddelelser

Hold dig opdateret ved at abonnere på vores selskabsmeddelelser.

Besøg vores nyhedsrum, og se flere selskabsmeddelelser fra os.

Vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye