
Hove indleder Hove Smart Lube field test med det spanske energiselskab ACCIONA Energía.
15.12.2022 11:38:59 CET | Hove A/S | Investor Nyheder
Testen finder sted på ACCIONA Energías El Cabrito vindmøllepark i Cadiz, Spanien.
Samarbejdet kom i stand på WindEnergy Hamburg i oktober 2022.
Hove leverer udstyr, materialer og teknisk assistance til denne indledende test.
Field testudstyret inkluderer en Hove One Pumpe + tilbehør, en HSL-scanner, seks måneders abonnement og teknisk assistance til at sætte ACCIONA Energía op til succes med Hove Smart Lube; en digital plug-and-play-løsning, der giver fuld sporbarhed og lader vindteknikeren (og HQ) bevare kontrollen over alt relateret til smøring.
"Vi er glade for at lave denne test med ACCIONA Energía", siger Thomas Cramer, CCO i Hove. "Spanien er et voksende marked for os, og ACCIONA Energía er en vigtig nøglespiller i sektoren for vedvarende energi i Europa og Spanien især. Deres vilje til at udføre denne test viser deres ønske om at sætte standarderne endnu højere inden for drift og vedligeholdelse. Hove Smart Lube er en ægte IoT-løsning, der forbinder alle de nødvendige elementer til smøring og som i realtid leverer data til både hovedkontoret, og teknikerne i marken."
Testen begynder i januar 2023 og fortsætter seks måneder frem.
Generelt om investornyheder:
Medmindre andet specificeres, er alle nye kundeaftaler og ordrer i henhold til Hoves strategiplan og ændrer dermed ikke på den udmeldte guidance.
| Forretningsområde | Ordrer under DKK 500.000 | Ordrer over DKK 500.000 |
| Vindmølleindustrien | Udmeldes ikke | Udmeldes |
| Hove Smart Lube IoT | Udmeldes | Udmeldes |
| Nye industrier | Udmeldes | Udmeldes |
| Nye datterselskaber | Udmeldes (ved ny kunde) | Udmeldes |
| Private Label | Udmeldes | Udmeldes |
| Internt i koncernen | Udmeldes ikke | Udmeldes ikke |
Hove skelner i alle udmeldinger mellem tre kundekategorier; mindre og mellemstore kunder defineres som ”kunder”, producenter af vindmøller, kraner og andet maskineri med mekaniske lejer defineres som ”OEM’er” og de 10 største operatører i de respektive regioner og/eller industrier defineres som ”store operatører”.
Hove melder alle aftaler og ordrer ud med en samlet estimeret værdi på højere end 500.000 kr.
Salg af Hove Smart Lube, private label-aftaler, ordrer til nye industrier samt den første ordre til nye kunder i Indien og Brasilien er centrale i Hoves strategi, hvorfor disse udmeldes hver gang en ordre modtages.
Ordrer internt mellem Hoves selskaber udmeldes ikke.
Yderligere Information
Maja Vonsild Jørgensen
CEO Hove A/S
Tlf. (+45) 31359410
Email: mvj@hove-as.dk
Certified adviser
Norden CEF A/S
John Norden
Tlf: +45 2072 0200
E-mail: jn@nordencef.dk
www.nordencef.dk
Kontakter
Selskabsmeddelelser på andre sprog
Vedhæftninger
Abonner på vores selskabsmeddelelser
Hold dig opdateret ved at abonnere på vores selskabsmeddelelser.
Besøg vores nyhedsrum, og se flere selskabsmeddelelser fra os.
Vores nyhedsrum