
Dataproces Group A/S fremlægger halvårsrapport – H1 2020/21
Dataproces fremlægger pr. dags dato en halvårsrapport, som viser et tilfredsstillende resultat og fastholder forventningerne til regnskabsåret 2020/21.
Selskabsmeddelelse nr. 7
Nedenstående er hovedpunkterne fra rapporten:
- Vækst på 65% i omsætning fra SaaS-løsninger.
- Tre kommuner på MARS samt yderligere tre efter balancedagen.
- Seks kommuner på Min Sag.
- Klar indikation af, at kommunerne er klar til selv at skabe mere værdi med data ved hjælp af løsninger fra Dataproces.
- Stifterne har valgt at skifte gear til yderligere vækst gennem IPO på Nasdaq First North Growth Market Denmark.
- IPO overtegnet med 159%.
- Styrket bestyrelse med to nye bestyrelsesmedlemmer.
- Efter balancedagen er der ansat en stærk profil som afdelingschef for Salg.
Finansielle nøgletal
RESULTATOPGØRELSE |
H1 2020/21 |
H1 2019/2020 |
2019/2020 |
DKK TUSIND |
01.05.2020 – 31.10.2020 |
01.05.2019 – 31.10.2019 |
01.05.2019 – 30.04.2020 |
Nettoomsætning |
8.139 |
8.963 |
28.486 |
Bruttofortjeneste |
5.458 |
6.931 |
24.503 |
Personaleomkostninger |
-8.146 |
-10.537 |
-19.632 |
Resultat før afskrivninger |
-2.688 |
-3.606 |
4.871 |
Afskrivninger m.v. |
-1.225 |
-989 |
-1.925 |
Resultat af primær drift |
-3.913 |
-4.595 |
2.946 |
Finansielle poster m.v. |
-64 |
-42 |
-775 |
Resultat før skat |
-3.977 |
-4.637 |
2.171 |
Selskabsskat |
875 |
1.003 |
-613 |
Periodens resultat |
-3.102 |
-3.634 |
1.558 |
Beretning fra CEO, Kjartan Jensen
"Første halvår af regnskabsåret 2020/21 har været præget af COVID-19 og væsentlige strategiske og organisatoriske skridt frem mod notering på Nasdaq First North Growth Market Denmark. Strategien der er blevet fremlagt i forbindelse med IPO-processen har tre fokusområder; videreudvikling af SaaS løsningerne MARS og Min Sag, accelereret salg af de to SaaS løsninger, og fastholdelse af et sundt fundament i forretningen med dataanalyser.
Det første halvår 2020/21 har været enormt spændende for Dataproces, både med den øgede eksponering ved IPO-processen og med de store strategiske forandringer, vi er i gang med at gennemføre. Når man som Dataproces har et værdisæt med rod i dataens logik, er det helt naturligt at bygge værktøjer, der er baseret på dataens logik. Det omfatter en række software løsninger, som vi gør tilgængelige som arbejdsværktøj for de dygtige medarbejdere i kommunerne, så de selv kan forbedre administrationen baseret på dataens logik. Vi kan også på baggrund af halvårets resultat konstatere, at kommunerne tager imod vores værktøjer og teknologi – hvilket afspejles i en fremgang for abonnementsforretningen, SaaS, på godt 65% i perioden målt i forhold til samme periode året før.
Vi er enormt glade for og stolte af den positive modtagelse, vi har fået af aktionærerne og den tillid, der vises Dataproces. Det understreger, at både beslutningen om notering og valget af strategi har været det helt rigtige for vores fremtidige vækstrejse.
Vi har skabt et tilfredsstillende resultat med blik på tiden med COVID-19, organisationstrækket i forbindelse med IPO samt indfasning af strategien med fokus på SaaS. Samtidig har vi videreudviklet vores SaaS-løsninger, og har en portefølje af stærke værktøjer, hvor de mest prominente er Min Sag og MARS, og vi har nu fuldt fokus på at accelerere salgsindsatsen og forberede os på et spændende 2021.
Dataproces fastholder forventningerne til regnskabsåret som udmeldt i IPO-processen. Året forventes således at lande på omkring 35 mio. DKK i omsætning og EBITDA på ca. 2,2 mio. DKK – inklusiv IPO-omkostninger på forventet ca. 4,0 mio. DKK. I forhold til forventningerne erkendes det, at vi er omtrent på samme niveau i år som sidste år samme tid – hvilket tilskrives dels IPO processens påvirkning af organisationen dels et pres på vores kunder pga. COVID-19-restriktionerne. Vi kan dog konstatere, at projekterne i pipeline bliver udskudt – ikke annulleret. Dette bevirker en pt. rigtig stærk pipeline, hvor vi forventer en ’ketchupeffekt’, der sammen med en stærk indsats vil kunne bidrage til, at vi når tæt på målet for regnskabsåret 2020/21.
Jeg ser tilbage på et halvår med en stor belastning grundet COVID-19, en stor indsats med IPO og et pres på vores salg forårsaget af lukkede kommuner, som derved har fået mange administrative ekstraopgaver. Vi er kommet godt igennem så svær en tid givet et stærkt lederteam, nogle fantastisk dygtige og omstillingsparate medarbejdere og en visionær bestyrelse, mange tak til jer. Jeg vil også sige alle aktionærer tak for tilliden og for at begive sig ud på den kommende rejse sammen med Dataproces."
___________
Udsagn om fremtiden
Denne rapport indeholder udtalelser om fremtiden – herunder udtalelser om Dataproces Group A/S fremtidige driftsresultater, økonomiske stilling, pengestrømme, forretningsstrategi og fremtidige målsætninger. Udtalelserne er baseret på forventninger eller forudsigelser, som ledelsen anser for at være rimelige på tidspunktet for offentliggørelsen af denne rapport. Udsagn om fremtiden er forbundet med risici og usikkerhed samt en række faktorer, hvoraf mange vil være uden for Dataproces Group A/S kontrol. Dette kan medføre, at den faktiske udvikling og det faktiske resultat afviger væsentligt fra forventningerne i rapporten. Uden at være udtømmende omfatter sådanne faktorer generelle økonomiske og forretningsmæssige forhold, herunder markeds-, konkurrence- og leverandørforhold samt finansielle og lovgivningsmæssige forhold.
Kontakter
Om Dataproces Group A/S
Dataproces er et innovativt IT- og konsulenthus med speciale i løsninger, der er målrettet landets kommuner og deres digitale administration. Løsningerne spænder bredt fra robotteknologi og SaaS til dataanalyser samt sparring og rådgivning. Udgangspunktet og formålet er dog altid det samme: At bruge data til at skabe ny viden, smartere processer og øget effektivitet til gavn for både borger og kommune.
Dataproces – vi skaber værdi med data!
Selskabsmeddelelser på andre sprog
Vedhæftninger
Abonner på vores selskabsmeddelelser
Hold dig opdateret ved at abonnere på vores selskabsmeddelelser.
Besøg vores nyhedsrum, og se flere selskabsmeddelelser fra os.
Vores nyhedsrum