
Rettelse: Tysk investeringsfond køber op i Dataproces
Investor nyhed nr. 50/2024: Udenlandsk investeringsfond køber op i Dataproces
Det er kommet til vores kendskab, at vores indhold i investor nyhed 50/2024 ikke var fyldestgørende, hvorfor der hermed udsendes rettelse. Vi beklager ulejligheden.
Vi byder velkommen til vores nye aktionær SQUAD Growth-fonden, som er registreret i Luxembourg af Axxion S.A. og rådgivet af tyske Discover Capital GmbH. Fonden har købt 1.000,000 aktier i Dataproces Group A/S svarende til knap 3% af selskabets aktier.
Tobias Kastenhuber, aktieanalytiker hos Discover Capital udtaler:
Hos Discover Capital leder vi altid efter innovative virksomheder med et betydeligt vækstpotentiale på længere sigt og dermed et betydeligt afkastpotentiale. Dataproces Group som en kendt softwarevirksomhed af danske kommuner nåede et punkt ved ikke bare at vise høje vækstrater, men også profitabel vækst og et positivt frit cashflow. Den høje driftsmæssige gearing i deres forretningsmodel skulle give dem mulighed for at øge deres indtjening markant i de kommende år.
Dataproces' CEO Michael Binderup udtaler:
Vi er i Dataproces meget stolte af, at de gode takter vi har vist igennem den seneste tid også er blevet bemærket udenfor landets grænser, og at der er så stor tiltro til, at vores flotte vækst fortsætter, at en tysk konsulentgruppe har motiveret Axxion S.A. til at købe aktier i Dataproces. Vores bestræbelser på at tiltrække større institutionelle investorer ser ud til at give pote.
Vi byder Discover Capital hjerteligt velkommen som partner og Axxion S.A. som aktionær i Dataproces og ser frem til et langsigtet godt samarbejde.
Kontakter
Om Dataproces Group A/S
Dataproces er et innovativt software- og konsulenthus med speciale i AI understøttede løsninger, der er målrettet landets kommuner og deres digitale administration. Løsningerne spænder bredt fra robotteknologi og SaaS til dataanalyser samt sparring og rådgivning. Udgangspunktet og formålet er dog altid det samme: At bruge data til at skabe ny viden, smartere processer og øget effektivitet til gavn for både borger og kommune.
Dataproces – vi skaber værdi med data!
Selskabsmeddelelser på andre sprog
Vedhæftninger
Original meddelelse
Tysk investeringsfond køber op i DataprocesAbonner på vores selskabsmeddelelser
Hold dig opdateret ved at abonnere på vores selskabsmeddelelser.
Besøg vores nyhedsrum, og se flere selskabsmeddelelser fra os.
Vores nyhedsrum